Investice do vozu se může vyplatit, protože jde o skvělého pomocníka když se chceme dostat z bodu A do bodu B, ale také díky němu máme šanci získat lepe ohodnocené zaměstnání či jen tak vyrazit s přítelkyní někam na výlet. Velkou překážkou pro řadu z nás bývá stále vysoká cena, jenž může přesahovat stovky tisíc korun. Má smysl sáhnout po půjčce nebo bychom měli vozidlo financovat z vlastních zdrojů? Jaké jsou další možnosti?
Hotovost v podobě vlastních zdrojů
Po ukončení střední nebo vysoké školy nemají absolventi téměř žádné finance, aby si mohli dovolit vlastní auto, ale díky tomu, že jim rodiče před lety založili stavební spoření není vlastní vůz takovým problémem. Ačkoli by se tyto úspory měly použít na bydlení jen zřídka tomu tak je.
Máte po ruce dostatečně velkou částku, kterou můžete využít na dopravní prostředek? Skvělé, jen si stačí vybrat značku, typ a ještě tentýž den odjedete ve vlastním. Výhodou je, že se okamžitě stáváte vlastníkem vozu, aniž byste byli zatíženi jakýmkoli úvěrem nebo leasingem. Bohužel ne každý disponuje takovou sumou, aby si mohl něco takové dovolit z vlastní kapsy.
Neúčelová půjčka
Už jste si vyhlédli žihadlo, které prostě musíte mít, ale na účtě nemáte ani korunu? Banky i nebankovní společnosti poskytují takzvané bezúčelové půjčky, které můžete použít na cokoli budete chtít, tudíž i na nový bourák.
Výhodněji vychází samozřejmě bankovní úvěr, ale abyste jej získali připravte se na pořádnou "lustraci". Žádost lze podat online a nebo přímo na pobočce. Co by měl potencionální klient splňovat, aby mu půjčili?
- mít v pořádku platební historii bez záznamu v registru dlužníků
- mít stálý příjem, který můžete doložit výpisem z účtu nebo výplatními páskami
- nenacházet se ve zkušební a nebo výpovědní lhůtě
- pracovní smlouva na dobu neurčitou je výhodou
- dostatečně velký příjem
- absence úvěrů u jiných společností
- bez exekuce nebo insolvence
Banka se skutečně musí chránit před každým klientem, u kterého si nebude 100 % jistá, že bude schopen své závazky dodržet. Na druhou stranu se těšte na příjemnou úrokovou sazbu s přijatelným RPSN a fixní splátkou, kterou budete moci občas pozastavit v případě problémů. Není na škodu se také připojistit v případě, že nebudete moci úvěr ze zdravotních důvodů nebo při ztrátě zaměstnání splácet.
Nebankovní společnosti vám zpravidla půjčí i s nějakým tím vroubkem v registrech, ale spolehněte se na to, že ve výsledku přeplatíte mnohem větší sumu.
Účelová půjčka
Bankovní domy i nebankovní společnosti nabízejí svým klientům účelové úvěry, takzvané "autopůjčky". Její sjednání je velmi rychlé dokonce i online a to během pár minut. Financovat lze nová i ojetá osobní auta nebo užitková vozidla. Výhodou je, že takovou půjčku si můžete rovnou sjednat u dealera vozidla nebo přímo v autobazaru. Nevýhodou je, že Technický průkaz musí člověk přenechat společnosti k zástavě a v případě potřeby požádat o jeho předložení, například pro STK.
Finanční leasing
V tomto případě přebírá klient veškerou odpovědnost za vozidlo. Je nutné se zabývat opravou, údržbou a případným poškozením vozu, které by mohlo vést k poklesu jeho tržní hodnoty. Tato forma financování je určena především podnikatelům a OSVČ. Jedná se spíše o typ pronájmu a po dobu splácení nepatří jeho uživateli. Majitelem vozu je leasingová společnost, ale jako nájemce zpravidla můžete získat pronajímaný majetek do vlastnictví při splnění všech podmínek leasingové smlouvy.
Operativní leasing
Je určen i pro fyzické nepodnikající osoby a stejně jako u finančního leasingu je automobil majetkem společnosti, která vám tuto službu poskytuje. Sjednání je velmi snadné a bez velkých nároků na klienta. Jednoduše platíte za užívání vozu, tudíž jde o pronájem automobilu. Zpravidla po dvou letech je leasing ukončen a vy máte možnost vzít si další vozidlo do užívání pokud splníte podmínky jako je například ujetý počet kilometrů nebo využít odkup vozidla.
Alternativní možnosti
Pokud automobil používáte velmi nárazově a nechcete platit za drahé povinné ručení a havarijní pojištění lze využít takzvaný carsharing nebo si vypůjčit vůz ve specializovaných půjčovnách.
Je lepší si koupit nový automobil a nebo ojetý? To necháme na každém z vás, protože každý má jiné nároky a finanční možnosti.